subota, 26. prosinca 2009.

Game of death




Game of death – ( Zmajeva igra smrti )

Režija:Robert Clouse
Glavne uloge:Bruce Lee,Gig Young
Proizvodnja:Raymond Chow,Golden Harvest,Hong Kong
Distribucija:Inex film

U toku razvojnog puta na filmu,ovo je
sigurno najkompletniji i najpretenciozniji
film koji je Lee započeo.Nikada ga nije završio
jer je u toku snimanja umro,ostavivši iza sebe
samo nešto više od 30 minuta snimljenog materijala.

Gledajući film vidimo da je Bruce Lee ostao Bruce
Lee i da se gotovo ništa nije promjenilo.I dalje je
dinamičan,spektakularan,atraktivan, markantan,
precizan u zamisli i izvođenju tehnike,na trenutke
briljantan u kung fuu koji prezentira.

Ništa od skorog kraja ne može se naslutiti,što
dokazuje da Mali Zmaj nije pokleknuo ida Zmajevi
teško umiru( naslov jednog kasnijeg filma na temu
Bruce Lee).

Ostajući vjeran sebi i kung fuu koji je doveo na
filmsko platno,Lee je počeo da realizira kvalitetan
i sadržajan film,na nivou svojih najboljih
filmova.ostati će u sijećanju i po ovom filmu,a u
predstavi o njegovom radu na filmu,ovaj film
upotpunjuje „image“ koji je stvorio o sebi.

Započeti film nije prekinut.Materijal je iskorišten,
a scenarij usklađen s postojećim mogućnostima,
pa su neki njegovi učenici preuzeli na sebe
zadatak da ga dovrše.

Valja zapaziti Dana Inosanta,koji ipak po kvaliteti
i atraktivnosti nešto zaostaje za svojim učiteljem,
iako je prikazao zavidan nivo u radu dokazujući
da je jedan od najtalentiranijih i najboljih
Leejevih učenika.

Film predstavlja dostojan,impresivan kraj naglo
prekinute filmske karijere Bruce Leea

Radnja filma:
Nenadmašni kung fu majstor Billy Lo postaje
meta mafije koja vlada sportskim natjecanjima.
Ako pristane da radi za njih mafija će dobiti
neiscrpan rudnik zarade,jer je Billy nepobjediv.

Ne želeći da svoje borilačke vještine stavi u
službu mafije,Billy dovodi u opasnost svoj život
i život voljene djevojke Ann.
U nizu nevjerojatnih akcija i obračuna,nenadmašni
„mali zmaj“ likvidira bandu i povlači se u miran život.



petak, 25. prosinca 2009.

Enter the Dragon




Enter the Dragon – ( U Zmajevom gnijezdu )



Režija:Robert Clouse
Glavne uloge: Bruce Lee,John Saxon,Jim Kelly,Angela Mao Ying
Proizvodnja:Hong Kong-SAD( Concord Prod.,Warner Bross )
Distribucija:Inex film

Film je sigurno jedno od najboljih ostvarenja ovog žanra i jedan od najkompletnijih,najzrelijih filmova Bruce Leea.Okupivši oko sebe više odličnih poznavatelja borilačkih vještina,Lee je u svojim filmskim borbama imao dostojne partnere i protivnike,što nije uvijek bio slučaj.

S ovako kvalitetnom ekipom,scene borbi a i sam film dobili su na kvaliteti.Film prezentira kung fu,borbu,ideje i ideologiju ove vještine,dok je radnja filma prosječna i standardizirana.

Veliki broj spektakularnih borbi pojedinaca,ali i scene borbe Leea s više protivnika dominiraju filmom,događajući se kao dio turnirske prakse.Kako je nivo prikazane tehnike izuzetno visok u borbama pojedinaca,Bruce Lee je osjetio obvezu da ih,kao glavni protagonist,koliko-toliko prevaziđe i u tom cilju je prikazao neke od svojih najspektakularnijih i za gledanje najatraktivnijih tehnika,dokazujući da je,u domeni osobnog usavršavanja u kung fu-u postao ekspert.

Vjerojatno je ovo film gdje smo imali prilike vidjeti jednu od najboljih,ako ne i najbolje rađenu kung fu tehniku,čak i karate koji je došao do izražaja u borbama pojedinca.

U toj želji da zasjeni i da premaši,lee u određenoj mjeri i pretjeruje koristeći filmske trikove pri skokovima i slično,iako je to uobičajeno i prihvatljivo u ovom žanru.

Rađen u koprodukciji Hong Kong – SAD,film je ponudio jednu novu dimenziju,jedan novi vid kung fua,koji pobuđuje pažnju i budi interes,tako da se vrlo lako prati.
Lee prevazilazi okvire samog filmskog borca i –želeći da da potpuniji pregled svog stila i pogled na kung fu- koristi i filmsku ulogu učitelja da bi sugerirao neke svoje postavke o neophodnom uživljavanju u tehniku i njoj slične,što djeluje kao novina u šablonskoj izradi ovakvih filmova.

Radnja filma:
Izvjesni Mister Han sumnjiv je policiji jer se bavi trgovinom bijelog roblja i drogom.Živi na usamljenom otoku.Njegova javna djelatnost je škola za kineske ratne i borilačke vještine i organiziranje turnira.Policija šalje Leea kao stručnjaka za te vještine,da na otoku nađe dokaze protiv Hana.Lee ima i osobni razlog,jer je nekoliko pripadnika Hanove bande s otoka otjeralo u smrt njegovu sestru.zahvaljujući svojim virtuoznim vještinama,Lee uspijeva uništiti opasnu bandu i osvetiti porodicu.

utorak, 22. prosinca 2009.

The Way of the Dragon


The Way of the Dragon – ( Na zmajevom putu )

Glavne uloge:Bruce Lee,Nora Miao,Chuck Norris
Režija:Bruce Lee
Proizvodnja:Concord Prod.,Hong Kong
Distribucija:Inex film

Film pripada grupi zrelih filmskih ostvarenja Bruce Leea i jedan je od boljih iz plejade svih filmova ovog žanra.Tipičan je i karakterističan koliko i originalan,ali i pretenciozniji u prezentiranju kung fua.Sigurno je da je ovo ponajviše Bruce Lee-ev film,jer je on istovremeno pisac scenarija,koreograf borbenih scena,glavni glumac,režiser i sl.Lee se ovdje prikazuje kao poznavatelj širokog repertoara praktičnog kung fua,koji često i rado prikazuje.

Radeći uz Noru Miao,s kojom će napraviti neke od svojih najboljih filmova,Lee je-iako na trenutke potencira sebe i svoj Jeet Kune Do-napravio tehnički korektan film,koji se može gledati i koji za poznavatelja vještine može predstavljati vrlo ugodan doživljaj,jer je Lee-ev kung fu dostigao određenu dozu zrelosti i na filmskom platnu.

Suprostavljajući se ortodoksnom karateu i želeći da tu svoju težnj javno publicira,Lee prikazuje scene borbe na bedemima rimskog koloseuma sa „svjetskim šampionom“
U karateu koga,naravno,pobjeđuje,iako su bolji poznavatelji karatea prepoznali istinskog šampiona Chuck Norrisa,koji kao Lee-ev partner u filmu ovu borbu gubi.

Bruce Lee-ev jeet kune do prezentiran u toj borbi je spektakularan i vrlo efikasan,s dosta izvanstandardne i izvanserijske tehnike,čemu sigurno doprinosi i karate majstor Chuck Norris,inače izvrstan takmičar,poznavatelj karatea i učenik Bruce Lee-a.

subota, 19. prosinca 2009.

Fist of fury


Fist of fury – ( Zmajeva šaka )

Režija:Lo Wei
Glavne uloge:Bruce Lee,Nora Miao
Proizvodnja:Golden harvest,Hong Kong
Distribucija:Inex film

Jedan od najzrelijih i najkreativnijih Leejevih filmova,Zmajeva šaka,Predstavlja Bruce Lee-a
Publici kao kompletnog protagonistu,ali i zrelog i uspješnog inovatora u domeni kung fu-a.
Tu Lee dolazi u potpunosti do izražaja,uspijevajući plasirati neke svoje ideje i da filmu istodobno da dimenziju socijalnog,odnosno povijesnog osvrta koji nije isključivo u funkciji kung fu-a.Ovdje je kung fu prikazan kao sredstvo borbe protiv strane dominacije u Hong Kongu,točnije japanske,naglašene japanizacije i povlaštenog položaja koji su Japanci imali u tom dijelu Azije prije 2.svjetskog rata.Nacionalna svijest i nacionalno osjećanje,borba za očuvanje originalnih narodnih vrijednosti i tradicije,iako prezentirana putem škole kung fu-a,dovoljno su značajni da filmu odrede i novu dimenziju.

Osjećajući Japance kao agresore,što su oni u vrijeme na koje se odnosi radnja filma i bili,film priča romantičnu legendu,iracionalnu bajku o kung fuu kao svemoćnom sredstvu kojim se pokušavalo i uspjelo u obrani od japanizacije.

U mnogim scenama neponovljiv,iako ponegdje previše potpomognut filmskim trikom,Lee apsolutno dominira filmom,istovremeno prezentira širok i kvalitetan repertoar tehnike.
Imajući oko sebe ekipu koliko-toliko korektnih poznavatelja borilačkih vještina,Lee je uspio da prpagira ideju o dominaciji vlastitog stila nad ortodoksnim japanskim karateom,koji su neki njegovi filmski protivnici prezentirali uglavnom korektno,koliko im je uloga dozvoljavala.

Kao potvrđena zvijezda koja donosi siguran profit on dominira filmom i do u detalje režira sve scene kung fu-a.Bruce Lee je napravio izvanserijski film u ovom žanru i dokazao da je na filmskom platnu bez premca u onome što prikazuje.

petak, 18. prosinca 2009.

Big Boss


Big Boss – ( Valiki gazda )

Režija:Jerry Thomas
Glavna uloga: Bruce Lee
Proizvodnja:Hong Kong
Distribucija:Adria film

Film će biti registriran kao jedan od onih koji su probili sve rekorde u broju prodanih ulaznica i po profitu. U kinematografima na Istoku i na Zapadu film je pri vrhu rang liste najuspješnijih filmova po komercijalnom efektu.

U Hong Kongu i jugoistočnom dijelu Azije,gdje je bio prikazivan,potukao je sve rekorde,pa čak i nekih filmova koji su legendarni po visini prihoda koji su donjeli.
Moglo bi se reći da je u ovom filmu Bruce Lee ponajviše Bruce Lee,da je iskustvom na filmskom platnu napravio najdopadljiviji film za filmsku publiku.
Ne izlazeći iz okvira standardnog scenarija,režiser je napravio film o borbi dobra i zla,pravde i nepravde,dodjeljujući Leeu ulogu izvršitelja,koji to čini koristeči kung fu

Potencirajući trend iz ranijih filmova da se predstavlja kao pojedinac koji se bori za pravdu
I to protiv grupe,bande,internacionalnog sindikata koji želi da uzurpira vlast u svijetu.
Lee se tome suprostavlja,naravno uz pomoć svog nenadmašnog kung fua.
Ovaj film je pogodio metu i animirao najširi krug gledatelja.

Mogla bi se uputiti zamjerka da je Lee mogao izabrati i bolje partnere za protivnike čime bi njegova superiornost još više došla do izražaja i bila uvjerljivija,iako se ne može negirati da je dao zanatski korektnu tehniku s povremenim izvanserijskim elementima

srijeda, 16. prosinca 2009.

Fury of the Dragon


Fury of tha Dragon – ( Osveta Zelenog Obada )

Režija:William Beaudine
Glavne uloge: Bruce Lee,Van Williams
Proizvodnje: SAD
Distribucija: Croatia film

Prateći drugi dio istoimene serije,snimljen je ovaj film,koji predstavlja nastavak „Zelenog Obada“. Glavni protagonisti su isti,sadržaj je sličan,a sve što je rečeno za prethodni film,uglavnom bi važilo i za ovaj film.Poslije komercijalnog uspjeha „Zelenog Obada“, film „Osveta Zelenog Obada“ koristi sličnu fabulu,sličan scenario,s idejom da animira istu publiku kao i njegov prethodnik.
Borba dobra i zla,maskirani djelitelji pravde i puno kung fua,daju osnovnu notu filmu.
Imajući u vidu da se prethodni film dokazao i da je uspio,čemu je za proizvodžača najbolji pokazatelj broj prodanih ulaznica i čisti prihod koji je film donio,režiser nije previše eksperimentirao,već je i ovaj film napravio po ugledu na prethodni.
Lee nema dominantnu ulogu,ali se predstavlja najširem auditoriju kao veliki poznavatelj praktične primjena kung fua.I sasvim prosječnom gledatelju je jasno da su pojedine izvedene tehnike izvanserijske.Lee kao filmski glumac koristi prvenstveno kung fu kao izražajno sredstvo.
Stječući „glumačko iskustvo“ Lee se otvara u pogledu vlastite verzije kung fua i počinje da izbjegava šablone,eksperimentira ali ne pretjeruje,izvodi repertoar tehnike u onoj mjeri da ostane prepoznatljiv gledateljima svog prošlog filma.Ovim filmom Lee stiče i status filmske zvijezde.Potrudio se da prilično studiozno,ali zato ne manje spektkularno,obradi scene masovnih tuča

nedjelja, 13. prosinca 2009.

ZELENI OBAD







The Green Hornet – ( Kung fu-Zeleni Obad )

Režija: Norman Foster
Glavne uloge : Bruce Lee,Van Williams
Proizvodnja: SAD
Distribucija:Croatia film
Sadržaj:
Visoki,naočiti izdavač ( Van Williams ) i njegov kineski osobni tajnik i šofer Cato ( Bruce Lee ) vode dvostruki život: za javnost su oni mirni i poslovni ljudi,a u stvarnosti oni su neumoljivi izvršitelji pravde tamo gdje policija nije u stanju presjeći mreže zločina.Oni djeluju pod maskama sa zaštitnim znakom zelenog obada i u nizu uzbudljivih sudara savladavaju daleko nadmoćnije protivnike iz redova gangsterskog podzemlja,fantastičnih znanstvenika koji se žele dokopati H bombe i orjentalnih majstora borilačkih vještina.

Sigurno je da ovaj film ima vrlo određeno mjesto u stjecanju međunarodne filmske afirmacije Bruce Leea.Rađen po istoimenoj filmskoj seriji koja je postigla priličan uspjeh na američkoj televiziji,Lee je dobio priliku da se pokaže i u igranom filmu,u ulozi Cato-a,maskiranog zaštitnika pravde.Iako je scenario rađen po uhodanoj šabloni borbe pravde i nepravde,ovaj film na određen način zalazi u imaginarno,iracionalno.Nije prvi put na filmu da „obični ljudi“,pojedinci,koji su po svojim kvalitetama,osobinama i socijalnim statusom prosječni i svakodnevni,odjednom postaju heroji,zaštitnici pravde i istine,pojedinci koji imaju tu moć da se bore protiv zla i to uspješno.Novina je to što je sada sredstvo borbe kung fu,što je to sredstvo u rukama pravde,što se koristi nešto češće nego što bi trebalo.
No,za gledatelja s nešto otpornijim osjećajem za mjeru i ljubitelja akcijskih filmova ovo je kvalitetan,sadržajan film.
Iako ne dominira filmom,kao što će to biti u kasnijim ostvarenjima,Lee ima sasvim pristojnu i prihvatljivu ulogu i,koristeći to,prezentira kung fu na stanovitom nivou kvalitete.na izvjestan način,dajući nagovještaj budućih osobina filmova koji će mu više biti podređeni,Lee prikazuje repertoar tehnike na kojem bi mu pozavidio svaki prosječan kung fu majstor,tehnike koje će dalje razvijati u idućim filmovima.
Sigurno je da je ovo jedan od boljih filmova iz ovog žanra,iako je serijski rađen,nepretenciozan u smislu da želi eksperimentirati s kung fuom i prezentira kung fu,i to i čini.
Još uvjek je naglašena upotreba kung fua u službi fabule,što film čini dopadljivim,a uzimajući u obzir i to da je kung fu prilično kvalitetan,ovaj film može gledati i onaj pojedinac koji nije poznavatelj kung fua,dok je za ljubitelje ove vještine film prava poslastica.